Toitumine ja nahk.

Toitumine ja nahk.

Postituse autor: Margit Aigro omab toitumisnõustaja haridust ja töökogemust.

Kindlasti ei ole suurele enamusele uudiseks, et naha seisukord näitab tegelikult kogu organismi tervist. Kui on nahaprobleemid, järelikult on saab see alguse ikka seestpoolt. Sinu elustiil- stressivaba elu, piisav uni, piisav liikumine värskes õhus (ka D vitamiini saamiseks oluline), normaalne hügieen ja tervislik toitumine aitavad püsida hea tervise juures.

Suur tähtsus on kindlasti just toitumisel! Esmalt soovitaks pöörata tähelepanu oma soolestiku tervisele,see on tervisliku toitumise nr.1 alustala. Kui soolestikus on probleemid, siis ei saa imenduda ka kõik head toitained, mida suure hoolega sööd ja probleeme võib tekkida üldse toidu seedimisega.Palju kuulengi kaebusi- söön väga tervislikult, aga ikka olen väsinud ja nahk on probleemne. Kuidas saad kahtlustada,et soolestiku tervis ei ole parimas korras? Kôht ei käi korralikult läbi ( kôhukinnisus vôi lahtisus tihti), gaasid ja puhitused, peavalud, unehäired, väsimus, depressioon,aneemiad, nahaprobleemid jne. Soolestikus elavad meil “head” ja “ halvad” bakterid ja kôigil neil oma funktsioon,aga nende tasakaal peab olema ôige, ehk “ halvad “ ei tohiks olla enamuses…siis võivad hakata tekkima eelnimetatud probleemid. Soovitan mõelda, kumbasid baktereid Sina toidad? “Halvad” soovivad toiduks magusat, nisutooteid, rämpstoitu… “Head” bakterid soovivad kiudaineid, hapendatud toite, köögivilju, marju… Seega- söö iga päev hapendatud toite- keefir, jogurt, toores hapukapsas, hapukurk, hapendatud köögiviljad. Hapendatud toitudes on elusad bakterid! Heade bakterite toiduks on prebiootikumid- kiudained. Iga päev söö vähemalt 30 g kiudaineid. Võta korraks aeg ja päriselt vaata üle, palju Sina saad oma toidust kiudaineid. (erinevad kiudainete tabelid on kôigile kättesaadavad) Kõige rohkem on kiudaineid nisukliides, kaunviljades, marjades. Köôgiviljades ja puuviljades väga palju ei olegi… näiteks 100 g värskes kapsas on ainult 3,4 g ja 100 g õunas 2,4 g kiudaineid. Kui “heade” bakterite tervis on korras, on korras enamasti ka soolestiku tervis ( kui ei ole juba tõsisemad kroonilised sooltehaigused) ja soolestiku kaudu saavad korralikult imenduda kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid,mida toiduga endale sisse sööme.

Ilusa naha heaks on väga tähtsad ka head rasvad, eriti omega 3 rasvhapped. Kõige paremini saab neid kaladest. Tähtis on c vitamiinrikkad toidud- marjad, värsked puu-ja köögiviljad. B grupi vitamiinid- täisteratooted. Naha tervisele on olulised ka tsink ja räni. Tsinki leidub kõrvitsaseemnetes, räni-kaeras,tatras, riisis. Ülioluline on muidugi kollageen,mis aastatega järjest väheneb meie kehas. Toidust saab kõige paremini kondipuljongist, aga soovitav on leida kvaliteetne kollageeni toidulisand, mida igapäevaselt tarvitada. Tervisliku toitumise juurde ilusa naha heaks kuulub loomulikult ka iga päev piisavas koguses puhta vee joomist.

Tunduvad lihtsad ja tuttavad soovitused, aga kui palju me neid jälgime! Tihti märkan,et kui kliendil on soov tulla toitumisnõustamisele, palun tal saata oma tavapärane menüü (2-3 päeva), seepeale “kaob” klient ära ja kui teen järelpärimise ,saan vastuse: “ kui olin oma menüü kirja pannud ja sellele otsa vaadanud, sain tegelikult ise ka aru, mis ma valesti või ebapiisavalt olen teinud” . Nii ongi! Soovitan väga aegajalt teha endale väike toitumise kontroll ja panna ausalt oma toitumine kirja- mitu korda päevas sööd, mis vahedega, kui palju korraga, kas said sellest toidust päriselt ka midagi kasulikku oma kehale ( või ainult mõnutekitava täiskõhutunde) ja kas “head bakterid” said enda eluks vajaliku?

Ilus ja terve nahk saab alguse heast toidust,heast elustiilist ja hea tervisega kehast. Keha tuleb toime~20 %“patustamistega” kui 80% pakume talle parimat! Probleemne nahk peegeldab probleeme kehas ja tegelikult tuleks olla selle peale tänulik, sest tihti me muidu ei teakski mingist sisemisest terviseprobleemist! Jällegi tuntud,aga parim soovitus- kuula oma keha ja pane tähele sõnumeid, näiteks, mida Su nahk püüab näidata!

Toitumisnõustamise+nahahoolduse konsultatsiooni soovi korral saad aja broneerida meie esindussalongis: www.rositasalong.ee (näohoolduste all, toitumisnõustamine)

LaKreem on kahe pikaaegse kosmeetiku - Margiti ja Laivi - ühine bränd, kirg ja looming. LaKreem sündis soovist pakkuda oma klientidele tõhusat looduskosmeetikat, mille puhul ei peaks tulemuslikkuses järeleandmisi tegema. Kõikides toodetes kasutatakse nii palju, kui võimalik just Eesti looduse toorainet.

Kreemivabrik OÜ reg. nr. 16408950
+372 5215260
info@lakreem.eu
Ilusalong Rosita
Vesivärava 50, II korrus, Tallinn 10126

Kohapeal saab toodetega tutvuda, kaasa osta ja vajadusel ka konsultatsiooni.

Toetus

Perioodil 27.06.2022-26.06.2023 viiakse läbi Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest, koostöös EAS-i ja Tallinna ülikooliga projekt: “Savimaski baasretsepti arendus” tunnusnumbriga: 2014-2020.4.04.22-2339. Projekt sai tuge Innovatsiooni- ja arendusosaku toetusmeetmetest ning toetuse summa on maksimaalselt 8758.- eurot.

Euroopa Liit, Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti tuleviku heaks, EAS Enterprise Estonia
Tallinna Ülikool